پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان) https://moneyandlife.ir آنچه باید درباره درست خرج کردن، درست پس انداز کردن و درست سرمایه گذاری کردن بدانیم Mon, 08 Feb 2021 16:22:30 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 بدهکار نبودن، هنر نیست! https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d8%af%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86%d8%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/ https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d8%af%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86%d8%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/#respond Sat, 30 Jan 2021 12:23:45 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1318 بعضی ها با افتخار می گویند من هیچ قسطی ندارم و برخی دیگر تا خرخره زیر قسط و چک های پرداختی هستند و همه چیزشان را اقساطی می خرند. کدامیک درست است؟ آیا اینکه کسی هیچ قسطی نداشته باشد و هیچ بدهی برای خود ایجاد نکرده باشد امر خوبی است؟ شاید برخی بلافاصله بگویند آری و …

نوشته بدهکار نبودن، هنر نیست! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
بعضی ها با افتخار می گویند من هیچ قسطی ندارم و برخی دیگر تا خرخره زیر قسط و چک های پرداختی هستند و همه چیزشان را اقساطی می خرند. کدامیک درست است؟ آیا اینکه کسی هیچ قسطی نداشته باشد و هیچ بدهی برای خود ایجاد نکرده باشد امر خوبی است؟ شاید برخی بلافاصله بگویند آری و بدهکار نبودن یک حسن است. اما واقعیت این است که موضوع به این سادگی ها نیست. بدهکار نبودن همانقدر می تواند بد باشد که بدهکار بودن و یا به بیان دیگر بدهکار بودن می تواند یک حسن باشد. اما سوال این است که چه بدهی و تا چه اندازه می تواند خوب باشد؟ اجازه دهید خلاصه به شما بگویم که بدهکار نبودن خوب نیست اما هر نوع بدهی هم خوب نیست. بنابراین باید تفاوت میان یک بدهی خوب یا بدهی بد را بدانیم.

کدام بدهی خوب است و کدام بد؟

یکی از قوانین مالی که می‌تواند نقش بسزایی در شرایط مالی و اقتصادی زندگی افراد داشته باشد به یکی از شایع‌ترین عادت‌های مالی در جامعه ما اختصاص دارد. قبل از اینکه بخواهم در مورد این موضوع توضیح دهم اجازه دهید تا منظور خودم را از بدهی برای شما شرح بدهم. ازنظر من بدهی عبارت است از تمامی خریدهایی که به‌صورت غیر نقدی انجام می‌شود مانند خریدهای اقساطی، خرید با وام، خرید بااعتبار، خرید با چک و هر شکل دیگری از خرید که پرداخت کل مبلغ آن یا پرداخت بخشی از مبلغ آن به آینده موکول می‌شود.

بدهی یا همان خرید با تعویق در پرداخت، می‌تواند بد باشد و یا خوب باشد. اما منظور از بدهی بد و خوب چیست؟؟ و آیا اساسا بدهی می‌تواند امری مطلوب و مثبت قلمداد شود؟؟ پاسخ این است که بله. بدهی می‌تواند هم خوب باشد هم بد و برای اینکه بدهی خوب و بد را از هم تشخیص دهیم نیاز به یک معیار داریم و آن معیار مقایسه میزان نرخ بهره تعلق‌گرفته به بدهی با نرخ رشد ارزش کالایی است که خریده ایم. به بیان دقیق‌تر بدهی خوب بدهی است که سود حاصل از خرید شما بیش از بهره تعلق‌گرفته به بدهی شماست و بالعکس. بدهی بد بدهی است که سود (بهره) تعلق‌گرفته به بدهی بیش از افزایش ارزش خرید شما باشد.

اجازه دهید با یک مثال این دو نوع بدهی را توضیح دهم. تصور کنید شما یک دست مبل می‌خرید. به یک قیمت مشخص و این خرید از طریق یک وام بانکی صورت می‌گیرد با نرخ 18 درصد. شما سالانه 18 درصد به بانک علاوه بر مبلغی که برای خرید مبل به فروشنده پرداخت کرده‌اید پرداخت می‌کنید و این در حالی است که ارزش دارایی (مبل) شما سال‌به‌سال کاهش می‌یابد. پس این‌یک بدهی بد محسوب می‌شود.

حالا تصور کنید به همان ترتیب فوق و با همان نرخ سود اقدام به خرید یک آپارتمان کرده‌اید. یک وام ده ساله گرفته‌اید با نرخ 18 درصد. اگر نرخ سود متوسط حاصل از افزایش قیمت ملک در سال بیش از 18 درصد باشد این‌یک بدهی خوب محسوب می‌شود و اگر کمتر باشد این بدهی هم نمی‌تواند یک بدهی خوب باشد هرچند که به بدی بدهی مربوط به خرید مبل نباشد.

اگر بخواهم کمی ساده‌تر حرف بزنم باید بگویم بدهی‌هایی که برای خرید دارایی‌های سرمایه‌ای (مسکن، طلا، سهام شرکت های بورسی و سایر دارایی ها) ایجاد می‌شود عموما در ردیف بدهی‌های خوب قرار می‌گیرند و بدهی‌هایی که برای خرید کالاهای مصرفی و لوکس ایجاد می‌شود در ردیف بدهی‌های بد جای می‌گیرند.

بنابراین یکی از مهم‌ترین قوانینی که در زندگی مالی ما باید مدنظر باشد نتراشیدن بدهی‌های بد برای زندگی است؛ چیزی که بسیار شایع است!! وام می‌گیریم مبل می‌خریم، لوازم‌خانگی می‌خریم و خیلی چیزهای دیگر که علاوه بر ضرر ناشی از کاهش ارزش این لوازم در طول زمان، باید بهره بانکی آن را نیز پرداخت کنیم. بنابراین در یک کلام بدهی خوب است که سود بهره آن از سود رشد دارایی کمتر باشد.

 

چقدر بدهی ایجاد کنیم؟

اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید و فردی متخصص در حوزه های مالی، صورتهای مالی مالی کسب و کار شما را ببیند و متوجه شود که شما هیچ گونه بدهی یا قسطی ندارید، مطمئنا به شما توصیه می کند تا به نسبتی از دارایی های جاری خود برای کسب و کارتان بدهی ایجاد کنید و کسب و کار خود را رشد دهید. چرا؟ به این دلیل که بدهی های خوب یکی از کلیدهای رشد و توسعه کسب و کار محسوب می بشود. در زندگی هم موضوع به همین صورت است. تا بدهی در کار نباشد (البته بدهی خوب)، آهنگ رشد ثروت کند خواهد بود و به اندازه ای که باید رشد نمی کند.

اما در ایجاد بدهی نیز نباید افراط کرد و به همین دلیل برای ایجاد بدهی دو نکته را فراموش نکنید؛ اول اینکه آن بدهی از کمتر از نصف کل دارایی های زندگی اتان باشد و دوم اینکه توان بازپرداخت آن با توجه به سطح درآمدتان باشد و متناسب با توان بازپرداختتان باشد و اصل و ضروریات زندگی اتان به امید کسب ثروت هر چه بیشتر تحت الشعاع آن قرار نگیرد.

نوشته بدهکار نبودن، هنر نیست! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d8%af%d9%87%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86%d8%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/feed/ 0
کجا و چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟! https://moneyandlife.ir/%da%a9%d8%ac%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/ https://moneyandlife.ir/%da%a9%d8%ac%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/#respond Sat, 24 Oct 2020 13:51:52 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1285 سرمایه‌گذاری یعنی اینکه امروز از خرج کردن پول‌های در دسترسمان خودداری کنیم و به امید کسب سود در آینده، پول‌های خود را به دارایی‌های دیگری غیر از پول نقد تبدیل کنیم. توجه شما را به سه کلمه در جمله قبل جلب می‌کنم. امید، سود و آینده. امید یعنی ریسک، سود یعنی کسب منفعت (بازده) و …

نوشته کجا و چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
سرمایه‌گذاری یعنی اینکه امروز از خرج کردن پول‌های در دسترسمان خودداری کنیم و به امید کسب سود در آینده، پول‌های خود را به دارایی‌های دیگری غیر از پول نقد تبدیل کنیم. توجه شما را به سه کلمه در جمله قبل جلب می‌کنم. امید، سود و آینده. امید یعنی ریسک، سود یعنی کسب منفعت (بازده) و آینده یعنی فرآیند سرمایه‌گذاری زمان‌بر است و یک‌شبه نیست. بنابراین گام اول این است که سه عنصر اصلی سرمایه‌گذاری را بیاموزیم:
• ریسک
• بازده
• زمان
بعد از تعریف سرمایه‌گذاری، حالا نوبت آن است تا با چند سوال کلیدی و مهم، همه آن چیزهایی که را مورد نیاز است مورد بررسی قرار دهیم.

با کدام پول باید سرمایه‌گذاری کرد؟

فراموش نکنید که یکی از سه عنصر اصلی سرمایه‌گذاری وجود ریسک است و ریسک زمانی توجیه می‌یابد که نیازها و ضروریات زندگی تامین شده باشد. بنابراین هیچ‌گاه با پول خانه‌ای که در آن سکونت دارید، با پولی که نیازهای روزمره خود از قبیل خوراک و پوشاک و سایر ضروریات زندگی را تامین می‌کنید، با پول ماشین معمولی که زیر پا دارید، نباید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. اگر یک خانه برای سکونت دارید و یک ملک اضافی هم دارید، آن گاه آن ملک اضافی را می‌توان برای سرمایه‌گذاری بهینه بررسی کرد. بنابراین سرمایه‌گذاری با پول‌های ضروری را کاملا فراموش کنید. فراموش نکنید هدف اصلی سرمایه‌گذاری استفاده بهینه از پس‌اندازهاست و قرار است درنهایت منجر به افزایش کیفیت زندگی افراد شود نه اینکه منجر به تشدید استرس‌ها و ایجاد بحران‌های جدید شود.

کجا باید سرمایه‌گذاری کرد؟

حالا در گام دوم باید به این سوال پاسخ دهیم که با فرض وجود پس‌انداز و پول اضافی مازاد بر نیازهای زندگی، چه گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. واقعیت این است که برای من و شما که در ایران زندگی می‌کنیم و فرض را بر این می‌گیرم تخصص چندانی هم در هیچ‌کدام از بازارها به‌طور ویژه نداریم، گزینه‌های چندان زیادی در کار نیست و تقریبا همه ما از آن‌ها مطلع هستیم:

• سرمایه‌گذاری در بانک به‌صورت سپرده بانکی یا خرید اوراق مشارکت
• سرمایه‌گذاری در ارز و طلا
• سرمایه گذری در املاک و مستغلات حالا چه خرید یک زمین باشد چه یک آپارتمان و چه یک ملک تجاری
• سرمایه‌گذاری در بورس و بازارهای مالی

به‌طورکلی در معنای متعارف و معمول سرمایه‌گذاری، چهار گزینه بالا پیش روی همه ما می‌باشد. اما سوال این است که کدامیک برای ما مناسب‌تر است و چگونه باید بین بازارها و گزینه های مختلف یک یا چند مورد را انتخاب کرد؟ پاسخ به این سوال به چند مسئله بستگی دارد:
اول اینکه میزان پول شما چقدر است؟ طبیعتا با پول‌های کوچک گزینه املاک و مستغلات از معادلات شما حذف می‌شود. دوم اینکه دامنه ریسک‌پذیری شما چقدر است؟ بالطبع کسی که ریسک‌پذیری بالایی ندارد و توان تحمل بالا و پایین شدن ارزش دارایی خود را ندارد، نمی‌تواند به بورس و بازارهای مالی نظر داشته باشد. سوم اینکه بازده مدنظر شما چقدر است؟ اگر شما به دنبال بازده‌های بالا هستید به‌طور طبیعی باید سپرده‌گذاری در بانک را از گزینه‌هایتان کنار بگذارید و در مقابل بورس از این نظر می‌تواند جذاب‌ترین گزینه باشد. چهارمین مسئله این است که برای چه بازه زمانی می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید؟ طبیعتا سرمایه‌گذاری در املاک صبر و زمان بیشتری می‌طلبد تا سرمایه‌گذاری در بانک یا حتی بورس. اما فراموش نکنید که حتی در بازارهای پر نوسانی مثل بورس هم، داشتن نگاه بلندمدت یک امر ضروری است. مسئله پنجم و پایانی اینکه تا چه میزان سرعت نقدشوندگی دارایی برای شما مهم است؟ به‌طور حتم در بین گزینه‌های فوق طلا و ارز از بقیه گزینه نقدتر هستند و املاک احتمالا در مرتبه پایانی از این منظر قرار دارد. یک نکته جانبی هم بگویم که من با سرمایه‌گذاری در ارز به دلایل متعدد اقتصادی و اخلاقی موافق نیستم و سرمایه‌گذاری در طلا را به دلایلی که جایش در این مقاله نیست بهتر از سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی می‌دانم.
بنابراین فراموش نکنید انتخاب گزینه مناسب به پنج عامل بستگی دارد که برای هر کس متفاوت است؛ میزان پول، ریسک‌پذیری، بازده مدنظر، بازه زمانی و در آخر نقد شوندگی. انتخاب شما به این بستگی دارد که کدام‌یک از پنج پارامتر فوق برای شما مهم‌تر است و به‌این‌ترتیب می‌توانید به ترتیب بهترین گزینه‌ها را ردیف کنید.

چگونه باید سرمایه‌گذاری کرد؟

حال می‌رسیم به سوال اساسی سوم و اینکه چگونه باید سرمایه‌گذاری کرد؟ مهم‌ترین نکته در سرمایه‌گذاری این است که هرگز (تاکید می‌کنم هرگز) پول‌های خود را فقط تبدیل به یک نوع دارایی نکنید؛ یعنی همه دارایی و پس‌انداز خود را وارد بورس نکنید یا همه آن را تبدیل به طلا و ارز نکنید. سه عنصر اصلی سرمایه‌گذاری را مجددا به یاد بیاورید: ریسک، بازده و زمان. این سه عنصر تنها و تنها زمانی متعادل می‌شوند که شما دارایی‌های خود را بین حداقل سه گزینه از چهار نوع سرمایه‌گذاری که در بالا به آن اشاره شد، تقسیم کنید. با این کار چند منفعت نصیب شما می‌شود:
اولا ریسک خود را مدیریت کرده‌اید
ثانیا بازده همه بازارها را در سبد خود هرچند در ابعاد کوچک‌تر خواهید داشت
و سوم اینکه به‌این‌ترتیب چرخ سبد دارایی شما همیشه می‌چرخد. یعنی حتی در دوره‌های رکود و ثبات بازارها، آن بخش از پول شما که در سپرده‌های بانکی قرار دارد، برای شما هرچند در ابعاد کوچک بازدهی ایجاد می‌کند.
داشتن یک سبد (پرتفوی) دارایی، مهم‌ترین استراتژی در مدیریت سرمایه‌گذاری است که همه افراد با هر شرایط مالی باید به آن پایبند باشند و هرگز فریب دوره‌های کوتاه‌مدت را نخورید. بنابراین همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید.

نوشته کجا و چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%da%a9%d8%ac%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/feed/ 0
پول، شادی می آورد؟! https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af%db%8c-%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d8%9f/ https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af%db%8c-%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d8%9f/#respond Sun, 21 Jun 2020 18:05:06 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1273 پول شادی می آورد؟ پول منجر به احساس رضایت از زندگی می شود؟ آیا اساسا شادی خریدنی است؟ این نحوه خرج کردن پول است که شادی می آورد یا مقدار آن؟ این ها همه سوالاتی است به ذهن بسیاری از ما خطور کرده و گهگاه برای آن برای پاسخهای ضد و نقیضی یافته ایم. مایکل …

نوشته پول، شادی می آورد؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
پول شادی می آورد؟ پول منجر به احساس رضایت از زندگی می شود؟ آیا اساسا شادی خریدنی است؟ این نحوه خرج کردن پول است که شادی می آورد یا مقدار آن؟ این ها همه سوالاتی است به ذهن بسیاری از ما خطور کرده و گهگاه برای آن برای پاسخهای ضد و نقیضی یافته ایم. مایکل نورتن – پژوهشگر علوم اجتماعی – در یک سخنرانی با عنوان “چگونه شادی بخریم؟” به بخشی از سوالات بالا پاسخ می دهد:

 

 

نوشته پول، شادی می آورد؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af%db%8c-%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d8%9f/feed/ 0
چگونه وارد بورس شویم؟ https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3-%d8%b1%d8%a7-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b9-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/ https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3-%d8%b1%d8%a7-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b9-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/#respond Wed, 17 Jun 2020 16:09:37 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1263 احتمالا شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید با دغدغه ای به نام سرمایه‌گذاری دست و پنجه نرم می کنید. زندگی در یک کشور با شرایط اقتصادی ایران که یکی از مهمترین ویژگی هایش تورم های همیشگی و در نتیجه آن کاهش ارزش پول (قدرت خرید) است، مدام افراد را با این سوال مواجه …

نوشته چگونه وارد بورس شویم؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
احتمالا شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید با دغدغه ای به نام سرمایه‌گذاری دست و پنجه نرم می کنید. زندگی در یک کشور با شرایط اقتصادی ایران که یکی از مهمترین ویژگی هایش تورم های همیشگی و در نتیجه آن کاهش ارزش پول (قدرت خرید) است، مدام افراد را با این سوال مواجه می کند که کجا باید سرمایه‌گذاری کنم تا حداقل ارزش پول یا همان قدرت خریدم ثابت بماند و یا حتی افزایش هم پیدا کند؟! هدف همه آدمها در همه جای جهان از سرمایه‌گذاری، افزایش ارزش دارایی ها و در نتیجه افزایش ثروت است. آدمها به دنبال افزایش ثروت و دارایی و در نهایت قدرت اقتصادی هستند تا بتوانند رفاه و رضایت بیشتری برای خودشان ایجاد کنند.

سرمایه گذاری در کجا؟

اما سوالی که همواره ذهن اکثر افراد را به خود مشغول می کند این است که این سرمایه‌گذاری در کجا و در چه شکل و قالبی باید باشد؟ یکی از معمول ترین و متداول ترین انواع سرمایه‌گذاری می‌تواند ملک، زمین، طلا، دلار (ارز) و یا سپرده گذاری در بانک باشد. اما این روزها گزینه های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری پیش روی ما قرار گرفته اند که مهمترین و پر سروصداترینشان، بازار بورس است و اتفاقا به دلایل خیلی زیاد که به آنها اشاره خواهم کرد به نظر من این بازار گزینه مطلوبی است که اصلا نباید آن را نادیده گرفت. البته فراموش نکنید که این مقاله و توضیحاتی که در ادامه می آید به معنای رد یا تایید سرمایه گذاری در ملک، زمین، طلا، بانک و غیره نیست و هر کدام از اینها در شرایط زمانی و مکانی مختلف می تواند بسیار مطلوب باشد.

چرا بورس؟

اول اینکه بازار بورس دارای قدرت نقدشوندگی بالایی است یعنی دارایی های ما در این بازار خیلی سریع می توانند نقد شوند، دوم اینکه با پول بسیار ناچیز هم می‌توان وارد آن شد (حتی با 500 هزار تومان) و به معنای دیگر محدودیت مالی ندارد، سوم اینکه سرمایه‌گذاری در این بازار باعث آسیب دیدن سایر بخش های اقتصاد نمی شود؛ این در حالی است که در بازاری مثل ارز ماجرا اینگونه نیست و خرید دلار منجر به افزایش تقاضای آن می شود و در نتیجه افزایش تقاضا، قیمت دلار بالا می رود و در نتیجه قیمت کالاهای وارداتی و حتی غیر وارداتی هم به تناسب آنها افزایش می یابد و گرانی را رقم می زند و چهارم اینکه در بازه های مختلف بلندمدت و کوتاه مدت، بازار بورس نسبت به سایر بازارها از بازدهی بالاتری برخوردار بوده است.

بنابراین به تمام دلایلی که در بالا ذکر شد و به تمام علت هایی که هر فرد برای خود می‌تواند داشته باشد، بازار بورس و سرمایه‌گذاری در آن، می‌تواند برای بسیاری از افراد از جذابیت برخوردار باشد. اما با توجه به گستردگی این بازار و وجود بیش از 600 شرکت در بازار که سهامشان قابل خرید و فروش است، کدامیک را در چه زمانی و به چه میزانی باید خرید و از همه مهمتر در چه زمانی باید فروخت؟! بیایید دوباره موضوع را مرور کنیم؛ بیش از 600 شرکت با انبوهی از اطلاعات،  صورت های مالی، شایعات، تحلیل های مثبت و منفی متعدد و بسیاری سردرگمی ها و ابهامات دیگر وجود دارد که به طور قطع برای افرادی که شغلشان فعالیت در بازار سرمایه و بازار بورس نیست،  بسیار سرگردان کننده و پرریسک به نظر می آید.

با این حساب تکلیف چیست و چه باید کرد؟

راههای ورود به بورس:

به طور کلی چند راه پیش روی شما وجود دارد که باید یکی از آنها را انتخاب کنید:

یک – دل به دریا بزنید و با شایعات و مشورت های دوست و آشنا و تجربه اندوختن اندک اندک، شروع به خرید و فروش سهام کنید

دو – شروع کنید به خواندن کتابها و مقالات آموزشی و در دوره های تخصصی بورس شرکت کنید و آرام آرام به یک تحلیلگر مستقل تبدیل شوید

سه – پول خود را در اختیار یک سبد گردان قرار دهید و با بخشیدن بخشی از سودتان به وی، او را شریک خود کنید

چهار – پول خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهید و اختیار صفرتاصد پولتان را به یک تیم سبدگردانی بسپارید

احتمالا در اینجا انتظار دارید که بین 4 گزینه فوق، من به شما بگویم که کدامیک از بقیه بهتر است و کدام انتخاب بهینه تری به حساب می آید؟ اما واقعیت این است جواب روشنی وجود ندارد و هریک از چهار گزینه فوق (حتی گزینه اول با لحاظ یک سری راهکارها) می‌تواند گزینه بهینه ای باشد و اینکه کدام گزینه برای شما مناسبتر است، به خود شما برمی گردد.

گزینه اول برای افرادی که از زمان کافی برخوردارند، ریسک پذیری بالایی دارند، پولشان از محل منابع اضافی زندگی اشان است و با این شرط که پولشان را کم کم وارد بازار کنند می‌تواند گزینه بدی نباشد. هر چند که در کل این روش ریسک بالایی دارد و البته این افراد آموزش دیدن در حین فعالیت را نیز نباید نادیده بگیرند.

گزینه دوم برای کسانی مناسب است که می خواهند فعالیت در بازار بورس را مانند یک شغل و به طور حرفه ای دنبال کنند (چه شغل اول و چه به عنوان شغل دوم).

گزینه سوم  مطلوب کسانی است که به دلیل وقت نداشتن، بلد نبودن و یا علاقه نداشتن، ترجیح می‌دهند فرد دیگری برایشان تصمیم‌گیری کند. این روش به یک شرط بسیار روش عقلانی و مناسبی قلمداد می‌شود و آن شرط پیدا کردن یک فرد سبد گردان با دانش و تجربه بالا است. فراموش نکنید برای این کار حواستان باشد که پول را در اختیار سبدگردانتان قرار ندهید و تنها نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی‌تان را در اختیار او قرار بگذارید. در صمن این را هم فراموش نکنید که مشارکت در سود و ضرر و سایر شرایط همکاری، به شما و سبدگردانتان بستگی دارد و قانونی وجود ندارد.

و اما گزینه چهارم؛ گزینه چهارم هم می‌تواند برای افرادی که شرایط گزینه سوم را دارند، یعنی خودشان به هر دلیل تمایلی به دخالت در خرید و فروش سهام ندارند می‌تواند بسیار مطلوب باشد و تا حد زیادی ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد. صندوق‌های زیادی اعم از صندوق‌های مشارکتی و قابل معامله، صندوق‌های با سود ثابت، مختلط و در سهام، صندوق‌های طلا و انواع دیگری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌تواند تامین کننده نیازهای سرمایه‌گذاران در تیپ‌های مختلف باشد.

نوشته چگونه وارد بورس شویم؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3-%d8%b1%d8%a7-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b9-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/feed/ 0
پولدارها چه کسانی هستند؟ ثروتمندان یا پردرآمدها؟! https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d8%9f-%d8%ab%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7/ https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d8%9f-%d8%ab%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7/#respond Sun, 22 Mar 2020 08:26:06 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1251 در گفت و گوهای روزمره بسیار اتفاق افتاده است که گفته ایم و شنیده ایم فلانی خیلی پولدار است. اما واقعا این پولدار بودن به چه معناست؟ ما به چه کسی می گوییم پولدار؟ به کسی که خیلی راحت خرج می کند، غذای خوب می خورد، مسافرت های خوب و لاکچری می رود، برند می …

نوشته پولدارها چه کسانی هستند؟ ثروتمندان یا پردرآمدها؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
در گفت و گوهای روزمره بسیار اتفاق افتاده است که گفته ایم و شنیده ایم فلانی خیلی پولدار است. اما واقعا این پولدار بودن به چه معناست؟ ما به چه کسی می گوییم پولدار؟ به کسی که خیلی راحت خرج می کند، غذای خوب می خورد، مسافرت های خوب و لاکچری می رود، برند می پوشد؟ و یا نه ؟ به کسی می گوییم پولدار که ظاهرش و زندگی اش چندان تفاوت معناداری از نظر ظاهری با بقیه نمی کند، حتی ممکن است ظاهر زندگی اش از آدمهای متوسط جامعه هم پایین تر باشد اما در واقع دارای دارایی های زیادی مثل زمین، ملک، آپارتمان و … است و یا اینکه هیچ کدام؟ فردی که هم دارایی های زیادی داشته باشد و هم زندگی ظاهری لاکچری و پر زرق و برقی داشته باشد؟ شما به کدامیک از این سه گروه می گویید پولدار؟

شاید ازخودتان بپرسید خب که چه؟ حالا چه فرقی می کند که ما کدامیک از این گروهها را پولدار بدانیم و کدام را نه؟! واقعیت این است که من با این سوال می خواستم شما را در رابطه با دو عبارت کاملا متفاوت کمی حساس کنم. بماند که برخی حتی این دو عبارت را گاهی اوقات معادل یکدیگر به کار می برند. این دو عبارت، عبارتند از: “ثروت” و “درآمد”.

تفاوت ثروت و درآمد

ثروت آن چیزی است که خود را در قالب دارایی های یک فرد نشان می دهد؛ زمین، ملک، طلا و جوهرات، ارز، سهام شرکت های بورسی، ارزهای دیجیتال، دارایی های مربوط به کسب و کار، سپرده های بانکی و… در حالی که درآمد آن چیزی است که به عنوان یک جریان مالی و به طور روزانه یا ماهیانه به دست می آید که می تواند ناشی از سود و درآمدسازی دارایی های شما باشد و می تواند هم ناشی از ارائه خدمات شخصی شما باشد و هیچ ارتباط به دارایی های شما نداشته باشد. بنابراین تعریف انسان ثروتمند از انسان پردرآمد کاملا متفاوت است.

فردی ممکن است کاملا ثروتمند باشد (زمین دار بزرگی باشد) اما از دارایی هایش جریان درآمدی مشخصی نداشته باشد و کاملا مثل آدمهای متوسط زندگی کند و یا به عبارت بهتر ثروت او نتوانسته کیفیت زندگی بهتری را برای او به ارمغان بیاورد. در مقابل فردی ممکن است کاملا پردرآمد باشد؛ مثلا یک تعمیرکار حرفه ای صنعتی را در نظر بگیرید یا یک مدرس درجه یک خصوصی دروس کنکور. این افراد درآمد خیلی خوبی دارند اما الزاما ثروتمند نیستند؛ یعنی هم می توانند ثروتمند باشند و هم نه!

ثروت، فردا را تضمین می کند و درآمد، امروز را

امیدوار هستم آن چه در مورد تفاوت ثروت و درآمد مدنظرم بود را شفاف بیان کرده باشم. حالا می خواهم جان کلام را با شما در میان بگذارم؛ من به کسی می گویم پولدار که هم ثروتمند باشد و هم پردرآمد. یعنی اگر ثروتمند است، دارایی هایش در مسیر پولسازی باشد و نه دارایی های غیرمولد که اثرات کوتاه مدتی بر زندگی ندارند. و اگر پردرآمد است، پس انداز و سرمایه گذاری را خوب بشناسد و بتواند بخشی از درآمدهایش در مسیر درست و در جهت ثروت سازی سرمایه گذاری کند. آدم های ثروتمند زیادی وجود دارند که علی رغم دارایی های زیادشان کیفیت زندگی چندان مطلوبی ندارند و در مقابل آدمهای پردرآمد زیادی هم هستند که تمام درآمدشان را خرج می کنند بدون اینکه توجهی به پس انداز و ثروت سازی داشته باشند و جریان درآمدی آینده زندگی اشان را تضمین کرده باشند. در واقع هر کدام از این دو موضوع “ثروت” و “درآمد” که به تنهایی مدنظر قرار گیرند، اشتباه است.

ثروتمندی بدون درآمدسازی، حکم یک بیمه و تضمین برای خود فرد و وارثانش دارد و تاثیری بر کیفیت زندگی فرد ندارد. پردرآمد بودن بدون توجه به ثروت سازی، در لحظه حال زندگی زیبا و مرفهی را برای فرد به همراه دارد اما بدون وجود چشم انداز روشن و تضمینی برای آینده.

و اما حرف آخر اینکه اگر اهل حساب و کتاب و ثبت و ضبط مسائل مالی و تجزیه و تحلیل های اقتصادی هستید یادتان باشد که جای برآورد “ثروت” در ترازنامه است و جای “درآمد” در برنامه بودجه ماهیانه و صورت های سود و زیان. فراموش نکنید که چه شما یک فرد باشید و چه شما به عنوان یک کسب و کار به این موضوع بیندیشید، تفاوتی نمی کند؛ یک فرد یا یک کسب و کار، هم ترازنامه های مطلوبی نیاز دارند و هم صورت های سود و زیان خوب.

همانطور که پیش تر نیز گفتم ثروت و درآمد هر دو مهم هستند؛ یکی از آنها تضمین کننده امروز است و یکی تضمین کننده فردا؛ و برای داشتن یک زندگی مطلوب هم باید امروز خوبی داشت و هم فردا و چشم انداز مطلوب.

نوشته پولدارها چه کسانی هستند؟ ثروتمندان یا پردرآمدها؟! اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%d9%be%d9%88%d9%84%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d8%9f-%d8%ab%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7/feed/ 0
چگونه پول خود را مدیریت کنیم؟ https://moneyandlife.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/ https://moneyandlife.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/#respond Sun, 06 Oct 2019 08:58:18 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1223 بی‌نظمی مالی و بی‌برنامگی در مسائل اقتصادی یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال فراگیرترین مشکلاتی است که افراد در زندگی مالی خود با آن مواجه هستند. برای این مسئله مثال‌های زیادی وجود دارد؛ اینکه که گهگاه افراد هزینه‌هایی می‌کنند که نباید انجام شود و پس‌ازآن دچار پشیمانی می‌شوند و یا اینکه برخی از افراد علی‌رغم داشتن …

نوشته چگونه پول خود را مدیریت کنیم؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
بی‌نظمی مالی و بی‌برنامگی در مسائل اقتصادی یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال فراگیرترین مشکلاتی است که افراد در زندگی مالی خود با آن مواجه هستند. برای این مسئله مثال‌های زیادی وجود دارد؛ اینکه که گهگاه افراد هزینه‌هایی می‌کنند که نباید انجام شود و پس‌ازآن دچار پشیمانی می‌شوند و یا اینکه برخی از افراد علی‌رغم داشتن درآمدهای نسبتا مناسب، باز هم در مسائل مالی زندگی دچار مشکل هستند و حتی با کمبودهای جدی مواجه می شوند و یا حتی در مواردی مشاهده می‌شود که افراد ازنظر درآمد و هزینه کردن برای زندگی مشکل جدی ندارند و از پس روزمره‌های زندگی خود برمی‌آیند اما درعین‌حال هیچ‌گونه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مشخصی ندارند. این‌ها و خیلی از مثال‌های دیگر نمونه‌های بارزی هستند که ریشه در بی‌برنامگی مالی دارند.

همان‌طور که برای نرمال شدن وزن بدن، نیاز به برنامه ورزشی و غذایی داریم، همان‌طور که برای قبول شدن در یک آزمون علمی مثل کنکور نیاز به برنامه آموزشی داریم، همان‌طور که برای موفق شدن در یک شغل نیاز به یک برنامه مدون و از پیش تعیین‌شده (طرح کسب‌وکار) داریم، در مسئله مدیریت مالی زندگی و مدیریت پول هم موضوع به همین صورت است و نیاز به برنامه مالی وجود دارد.

برای اینکه زندگی خود را ازنظر مالی مدیریت کنید و تسلط بیشتری بر پول‌ها و نحوه خرج کردن‌ داشته باشید و در یک کلام بر پولهایتان مدیریت کارآمدی داشته باشید، سه گام زیر را پیشنهاد می کنم:

 

گام اول: ریز و درشت زندگی را ثبت کنید

اقتصاد زندگی دارای دو بخش دخل‌وخرج است و در تعادل نگه‌داشتن این دو بخش نتیجه‌اش می‌شود مدیریت درست زندگی. گام اول و قانون اول برای داشتن این تعادل، ثبت هزینه‌ها و درآمدهای روزانه است.  مطمئنا در طول روز هزینه‌های زیادی انجام می‌شود. بارها و بارها. از اقساط ماهانه بانکی گرفته، تا خرید مایحتاج زندگی و پرداخت قبوض و شارژ و خلاصه هر هزینه دیگری و به همین ترتیب درآمدهای روزانه نیز باید ثبت شوند. البته برخی ممکن است حقوق‌بگیر باشند و تنها در هرماه یک‌بار ثبت درآمد کنند. به‌هرحال آنچه مهم است این است که شما به خودتان متعهد شوید هر آنچه به سبد مالی زندگی اتان وارد و خارج می‌شود را بنویسید.

ولی شاید بپرسید که این کار چه فایده‌ای دارد؟! واقعیت این است که ثبت هزینه‌ها می‌تواند درنهایت به درست‌تر خرج کردن منجر شود. تجربه‌های متفاوت من در قبال آدم‌های مختلفی که اقدام به این کارکرده‌اند، به من ثابت کرده است که در همه موارد ثبت هزینه‌ها باعث شده است لایه‌هایی پنهان از شرایط مالی در زندگی‌شان آشکار شود که تا پیش‌ازاین کار اصلا آن را درک نکرده بودند و به‌این‌ترتیب توانسته‌اند اصلاحاتی هرچند کوچک در زندگی اشان داشته باشند.

 

گام دوم: برای زندگی هدف‌گذاری کنید

سفر بدون مقصد سفری است ناقص و بی‌سرانجام و درعین‌حال کاملا عجیب؛ که قصد سفر کنیم بدون آنکه مقصد را تعیین کرده باشیم. اما در مسائل مالی این مسئله خیلی شایع است. ما هرروز در حال طی کردن سفر مالی زندگی خود هستیم اما واقعا تا چه حد درباره اهداف خود فکر کرده‌ایم و آن‌ها را روی یک کاغذ نوشته‌ایم و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم. سفر مالی زندگی نیاز به اهداف دارد.

یادتان باشد که هدف‌های زندگی خود را به سه دسته اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم کنید. فراموش نکنید که اهداف باید شفاف باشند نه مبهم. به‌طور مثال تعیین کنم که یک موبایل می‌خرم به قیمت سه میلیون. این باعث می‌شود تا شما بدانید دقیقا ماهیانه و به چه میزان باید پس‌انداز کنید تا به هدف مدنظر در زمان موردنظرتان برسید و نکته دیگری که در هدف‌گذاری باید به آن توجه کنید این است که اهداف باید واقع نگرانه باشند. یعنی در توان شما باشد. تعیین اهدافی که غیرقابل دستیابی باشند نه‌تنها برنامه مالی شما را نابود می‌کند و اقتصاد زندگی را از ریل خارج می‌کند.

 

گام سوم: بودجه‌ریزی کنید

درست مانند یک سازمان، مانند یک کسب‌وکار و بنگاه اقتصادی که نیاز به بودجه و پیش‌بینی مالی دارد، زندگی نیز با همان درجه اهمیت نیاز به داشتن برنامه و پیش‌بینی بودجه دارد. ممکن است تصور کنید که بودجه‌ریزی کار دشوار و پیچیده‌ای است اما این‌طور نیست.

کافی است که در ابتدای هر ما یک برگه کاغذ بردارید و آن را به دو بخش (ستون) تقسیم کنید. در سمت (ستون) راست درآمدهایی که را در ماه پیش رو پیش‌بینی می‌کنید بنویسید و در سمت (ستون) چپ هزینه‌های خود را پیش‌بینی کنید. در ستون هزینه‌ها ابتدا هزینه‌های ثابت مانند اقساط، قبض‌ها، اجاره و سایر هزینه‌هایی را که کاملا مشخص هستند یادداشت کنید. سپس هزینه‌های مربوط به اهدافی که در بالا تعیین کرده‌اید را در آن بگنجانید. فراموش نکنید که داشتن هدف و قرار دادن اهداف در بودجه ماهیانه راحت‌ترین و درعین‌حال کاربردی‌ترین روش برای پس‌انداز کردن در زندگی است. و درنهایت هزینه‌های متغیر زندگی را یادداشت کنید. میزان هزینه‌های متغیر شاید برای شما تا حدود زیاد مبهم باشد. اگر گام اول این مقاله که ثبت هزینه‌های زندگی بود را درست انجام داده باشید نیز تا حدود زیادی می‌دانید که به‌طورمعمول در زندگی چه میزان هزینه ‌دارید. فراموش نکنید که جمع عددهای هر دو ستون باید با هم برابر شود و این به معنای داشتن یک بودجه متعادل است.

نوشته چگونه پول خود را مدیریت کنیم؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/feed/ 0
دوره جامع مدیریت مالی شخصی (PFM) https://moneyandlife.ir/%d8%b3%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-pfm/ https://moneyandlife.ir/%d8%b3%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-pfm/#respond Wed, 04 Sep 2019 14:07:22 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1217 مدیریت مالی شخصی چیست؟ همه افراد نیازمند این هستند که بدانند چگونه باید در خرید کردن و خرج کردن پولهایشان درست تر عمل کنند. باید بدانند که پولهایشان را با هر حجمی که هست (چه خیلی کم و چه خیلی زیاد) چگونه و در قالب کدام دارایی ها سرمایه گذاری کنند. مدیریت مالی شخصی (PFM) …

نوشته دوره جامع مدیریت مالی شخصی (PFM) اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
مدیریت مالی شخصی چیست؟

همه افراد نیازمند این هستند که بدانند چگونه باید در خرید کردن و خرج کردن پولهایشان درست تر عمل کنند. باید بدانند که پولهایشان را با هر حجمی که هست (چه خیلی کم و چه خیلی زیاد) چگونه و در قالب کدام دارایی ها سرمایه گذاری کنند. مدیریت مالی شخصی (PFM) به طور خلاصه عبارت است از اصول و تکنیک های درست خرج کردن، درست پس انداز کردن، درست سرمایه گذاری کردن و مدیریت اقتصاد زندگی. به طور کلی و به عبارت ساده تر مدیریت مالی شخصی عبارت است از هنر مدیریت پول. 

چرا مدیریت مالی شخصی (PFM) مهم است؟

پول نقش مهمی در زندگی همه انسانها بازی می کند و اهمیت زیادی در سطح رفاه، شادمانی و آرامش افراد دارد. دنیای امروز دنیای پیچیدگی هاست و از جمله مهمترین آنها مسائل مالی و پولی است. تحلیلگران مالی، کارشناسان بازاریابی و متخصصان رفتاری، به طور مداوم در حال تحلیل و آنالیز ما هستند و هر روزه ابزارهای جدید مالی، پیشنهادات، تخفیف ها، تسهیلات و وامها و … را پیش چشم ما قرار می دهند و ما را با انتخاب های متفاوتی مواجه می کنند. از سوی دیگر، مشکلات اقتصادی کلان نظیر تورم، نابسامانی های ارزی و … نیز به سهم خود می تواند کیفیت زندگی هر یک از ما را به چالش بکشد. بنابراین آمادگی برای مواجهه با هر یک از این پدیده ها، نیاز به دانش مالی (سواد مالی) دارد؛ دانشی که علاوه بر آموزش مفاهیم اقتصادی مهم و حیاتی، اصلاح رفتارها و عادتهای غلط مالی متداول، بتواند منجر به درست خرج کردن، درست پس انداز کردن و در نهایت درست سرمایه گذاری کردن شود.

مدیریت مالی شخصی برای چه کسانی مناسب است؟

افراد مختلف چه در سنین میانسالی باشند و چه در سنین جوانی، چه خانم باشند و چه آقا، چه مجرد باشند و و چه متاهل، تفاوتی نمی کند. مخاطبان پی اف ام همه کسانی هستند که چه در زندگی شخصی و چه در زندگی خانوادگی خود به دنبال مدیریت بهینه تر پول خود هستند. اینکه پول ها را چطور خرج کنند؟ چطور پس انداز کنند؟ چگونه یک برنامه مالی استاندارد و دقیق برای خود یا خانواده خود تنظیم کنند، که در آن اهداف، بودجه، وضعیت مالی و همه آن چیزهایی که یک فرد به آنها نیاز دارد، در آن گنجانده شده باشد و از همه مهمتر اینکه چگونه پولهایشان را درست سرمایه گذاری کنند؛ بدون آنکه درگیر اخبار روزمره قیمت دلار و مسکن و هر چیز دیگری بشوند.

افراد مختلف با توجه به شرایط درآمدی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و … در مواجهه با پول و مسائل مالی نیازها و دغدغه های متفاوتی دارند. برخی افراد در بخش مدیریت هزینه هایشان دچار مشکل هستند؛ ممکن از است که بیش از حد نیاز خرید کنند و یا برای کالاها و خدماتی هزینه کنند که در اولویت هایشان نبوده است و دچار تصمیمات لحظه ای شوند. هزینه هایی می کنند که بعد از آن دچار عذاب وجدان می شوند و یا به بیان دقیق تر روی خروجی های پولهایشان کنترل درستی ندارند و علی رغم اینکه می دانند پس انداز خوب و مهم است، اما موفق به این کار نمی شوند. گروهی دیگر در مدیریت سرمایه گذاری دچار مشکل هستند. پولهایی در اختیار دارند که نمی دانند در اقتصاد پرنوسان ایران، آن را چطور و کجا سرمایه گذاری کنند که از تندبادهای تورمی و نوسانات ارزی در امان بمانند. مدیریت مالی شخصی پاسخی است برای همه این افراد و همه این دغدغه ها.

 

پرسش هایی که در این دوره پاسخ داده می شود:

  • تیپ شخصیت پولی ما چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
  • چرا سواد مالی مهم است و آموختنش در دنیای امروز اجتناب ناپذیر؟
  • خطاهای رفتاری و عادتهای نادرست پولی و مالی ما کدامند؟
  • چطور با اصلاحات کوچک رفتاری، موفقیت های بزرگ مالی بیافرینیم؟
  • چگونه در نابسامانیهای اقتصادی، ناترازیهای دخل و خرج را به تراز و یا حداقل برسانیم؟
  • چطور برای خود (خانواده) هدفگذار کنیم، بودجه ریزی کنیم و خلاصه یک برنامه مالی کامل داشته باشیم؟
  • چگونه می توان بازارهای بازارهای طلا، ارز، مسکن، بورس، صندوق های سرمایه گذاری و … را تحلیل کرد؟
  • پولهایمان را با چه درصدی و در قالب کدام یک از انواع دارایی ها، سرمایه گذاری کنیم؟
  • چگونه می توان با کمترین میزان ریسک، اقدام به سرمایه گذاری کرد و البته بازدهی چشمگیری داشت؟
  • چگونه می توان در اوراق خزانه دولتی و صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کرد؟

 

محل و زمان برگزاری:

این دوره در شهرهای تهران و قم و توسط آکادمی کسب و کار نیکان (در شهر تهران) و موسسه آموزش و مشاوره مالی و کسب و کار آوان (در شهر قم)،  باشگاه مهارت و اشتغال دانشگاه امیرکبیر به طور متوالی و متمادی برگزار می شود. همچنین این دوره آموزشی در قالب ها و عناوین دیگر برای کارکنان کسب و کارهای بخش خصوصی، موسسات و سازمان های دولتی و در بسیاری از شهرهای ایران برگزار شده است و در حال برگزاری است.

نوشته دوره جامع مدیریت مالی شخصی (PFM) اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%d8%b3%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-pfm/feed/ 0
چرا هزینه های مرده را باید نادیده گرفت؟ https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%86%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%af%d9%87-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%9f/ https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%86%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%af%d9%87-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%9f/#respond Sun, 18 Aug 2019 06:46:11 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1209 هزینه‌های مرده بسیاری بر این باورند که ایالت متحده به این دلیل به جنگ بیهوده‌اش در ویتنام ادامه داد که سرمایه‌گذاری بسیاری روی این جنگ کرده بود. بری استا، استاد رفتار سازمانی، مقاله‌ای درباره «تشدید تعهد» نوشت و نام آن را به تأسی از آهنگی ضد جنگ از پیت سیگر«تا زانو در بیگ مادی» گذاشت. …

نوشته چرا هزینه های مرده را باید نادیده گرفت؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
هزینه‌های مرده

بسیاری بر این باورند که ایالت متحده به این دلیل به جنگ بیهوده‌اش در ویتنام ادامه داد که سرمایه‌گذاری بسیاری روی این جنگ کرده بود. بری استا، استاد رفتار سازمانی، مقاله‌ای درباره «تشدید تعهد» نوشت و نام آن را به تأسی از آهنگی ضد جنگ از پیت سیگر«تا زانو در بیگ مادی» گذاشت. به اعتقاد استا هزاران نفری که جانشان را از دست دادند و میلیاردها دلاری که برای این جنگ صرف شده بود، باعث می‌شد اعلام شکست و اتمام این جنگ دشوارتر شود. گاهی وقت‌ها عوامل ظاهراً بی‌ربط می‌توانند اهمیت بسیار زیادی داشته باشند.

همین رفتار در مورد باشگاه‌های آمادگی جسمانی هم صدق می‌کند. اگر حق عضویت یک باشگاه را بپردازید و موفق نشوید به آنجا بروید، این خرید نوعی زیان خواهد بود. درواقع، برخی افراد عضویت این باشگاه‌ها را خریداری می‌کنند تا مجبور شوند  برای تمرین به این باشگاه‌ها بروند. اگر بخواهم به باشگاه بروم و در مورد هدر رفتن حق عضویتم نگران باشم، این حق عضویت می‌تواند از دو منظر به غلبه بر تنبلی  من کمک کند: هم این‌که مرا به حرکت وا می‌دارد و هم این‌که هر بار که می‌خواهم به باشگاه بروم نباید از جیبم پولی بدهم.

کاهش ارزش پرداخت

جان گورویل و دیلیپ سومن، استادان بازاریابی، مطالعه‌ای هوشمندانه در یک باشگاه آمادگی جسمانی ترتیب دادند تا این موضوع را روشن کنند. این باشگاه دو بار در سال و در سررسیدای مشخص از اعضایش پول می‌گرفت. آن‌ها در مطالعات خود دریافتند که حضور در باشگاه، در یک‌ماهه پس‌ازاین سررسیدها به‌شدت افزایش می‌یابد و تا رسیدن به سررسید بعدی روندی کاهشی به خود می‌گیرد. آن‌ها این مفهوم را «کاهش ارزش پرداخت» نامیدند که یعنی اثر هزینه‌های مرده به‌تدریج از بین می‌رود.

چرا هزینه‌های مرده اهمیت دارد؟

چرا هزینه مرده اهمیت دارد؟ و چرا ممکن است افراد با خود فکر کنند که ادامه دادن یک کار (رفتن به تماشای مسابقه یا کنسرت، یا ادامه دادن جنگی بی‌حاصل) ارزشش را دارد؟ زمانی که شما کالایی را در قیمتی می‌خرید که هیچ مطلوبیت (یا عدم مطلوبیت) معامله‌ای ایجاد نمی‌کند، قیمت خرید را به چشم زیان نمی‌بینید. شما مقداری پول پرداخت کرده‌اید و زمانی که کالا را مصرف کنید از مطلوبیت دست‌یافت بهره‌مند شده و حساب بی‌حساب می‌شود؛ هزینه ابتدایی‌تان با لذتی که بعداً می‌برید متناظر می‌شود. اما زمانی که بلیت رویدادی را می خرید اما به آنجا نمی‌روید چه؟ اگر برای بلیت کنسرتی 100 دلار پرداخت کنید و بعد موفق نشوید به آن کنسرت بروید، مثل این است که 100 دلار را ازدست‌داده باشید.

به زبان حسابداری مالی، اگر بلیتی بخرید و بعد نتوانید از آن استفاده کنید باید در دفاتر ذهنتان «شناسایی زیان» کنید. رفتن به آن رویداد باعث خواهد شد که این حساب را بدون زیان تسویه کنید. همین‌طور هرقدر بیشتر از ارزشی که برای یک کالا پرداخته‌اید از آن استفاده کنید، احساس بهتری نسبت به آن معامله خواهید داشت. این آزمایش ذهنی را در نظر بگیرید. شما یک جفت کفش که در حراج بوده خریداری می‌کنید. باوجود حراج، قیمت این کفش همچنان بالا بوده، بااین‌حال، شما نمی‌توانید از مطلوبیت آن چشم‌پوشی کنید. خیلی شاد و خوشحال این کفش‌ها را می‌پوشید و سرکار می‌روید. به ظهر نرسیده، احساس می‌کنید کفش‌ها پای شمارا می‌زنند و تا بعدازظهر پایتان تاول میزند. به‌محض این‌که پایتان خوب می‌شود دوباره آن را برای یک قرار کوتاه پا می‌کنید، اما بازهم همان اتفاق می‌افتد.

دو سؤال: اگر فرض کنیم که این کفش‌ها هیچ‌وقت راحت نخواهند شد، چند بار دیگر آن‌ها را امتحان خواهید کرد به این امید که شاید مشکل برطرف شده باشد؟ و بعدازاین که دیگر آن را نپوشیدید، چقد این کفش‌ها در جاکفشی شما باقی می‌ماند تا آن را دور بیندازید یا به خیریه اهدا کنید؟ اگر شما هم مثل اکثر افراد باشید، پاسختان به این بستگی دارد که چقدر برای آن کفش‌ها پرداخته‌اید. هرچه بیشتر پرداخت کرده باشید، حاضرید درد بیشتری را تحمل‌کنید و مدت بیشتری هم آن‌ها را در جاکفشی نگه خواهید داشت. به این مفهوم «کاهش ارزش پرداخت» می گویند، که یعنی اثر هزینه‌های مرده به‌تدریج از بین می‌رود.

زمانی که مقداری پول خرج شده باشد و دیگر قابل بازیابی نباشد، می‌گوییم آن هزینه مرده، که یعنی دیگر آن پول زنده نخواهد شد. اصطلاحاتی مثل « آب‌رفته به جوی بازنمی‌گردد» و « گذشته ها گذشته» بیان دیگری از این پند اقتصاددانان است که باید هزینه مرده را نادیده گرفت .

سؤال ما این است که خاطره یک خرید درگذشته چقدر در ذهن باقی می‌ماند؟ به‌این‌ترتیب هزینه مرده حداقل برای مدتی مهم است، اما شاید درنهایت به فراموشی سپرده شود. نادیده گرفتن هزینه مرده عقلانی و یا حتی ضروری است.

هزینه مرده و هزینه فرصت در برخی از موقعیت‌ها در هم می‌پیچند. به‌هرحال اگرچه من معمولاً حامی فکر کردن مانند انسان‌های اقتصادی هستم، اما به حسابداری ذهنی که می‌رسیم انسان‌های عادی را ترجیح می‌دهم. من اصولاً به‌راحتی می‌توانم هزینه مرده را نادیده بگیرم، به‌خصوص زمانی که هزینه مرده کاملاً از جنس پول باشد. بااین‌حال من نیز مانند اکثر مردم، زمانی که روی پروژه‌ای وقت و انرژی گذاشته باشم نمی‌توانم به‌سادگی از آن بگذرم. حتی اگر کنار گذاشتن آن پروژه کار درست باشد.

 

برگرفته از کتاب کژ رفتاری (داستان شکل گیری اقتصاد رفتاری) /ریچارد اچ.تیلر /مترجم سید امیر حسین میر ابوطالبی.

نوشته چرا هزینه های مرده را باید نادیده گرفت؟ اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%86%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%af%d9%87-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%9f/feed/ 0
چالش 10 پوندی (آموزش سرمایه گذاری به دانش آموزان) https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%af%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%86%d8%af%db%8c%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a6%d9%84-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d8%a2/ https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%af%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%86%d8%af%db%8c%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a6%d9%84-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d8%a2/#respond Tue, 06 Aug 2019 07:55:03 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1200 آموختن سواد مالی نه زمان می شناسد و نه مکان؛ مردم در هر سن و سالی که باشند و در هر جغرافیایی که گذران عمر می کنند بایستی دل به آموزه های مالی بدهند تا بتوانند با اتخاذ تصمیمات صحیح تر زندگی مناسب تری را از نظر مسائل مالی برای خود و خانواده خود رقم …

نوشته چالش 10 پوندی (آموزش سرمایه گذاری به دانش آموزان) اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
آموختن سواد مالی نه زمان می شناسد و نه مکان؛ مردم در هر سن و سالی که باشند و در هر جغرافیایی که گذران عمر می کنند بایستی دل به آموزه های مالی بدهند تا بتوانند با اتخاذ تصمیمات صحیح تر زندگی مناسب تری را از نظر مسائل مالی برای خود و خانواده خود رقم بزنند. اما مثل هر دانش دیگر و مثل هر مهارت دیگر، آموختن هر چیز هر چه زودتر باشد و در سنین نوجوانی و کودکی رقم بخورد می تواند مطلوب تر و کارآمدتر باشد. آموختن سواد خواندن و نوشتن، آموختن زبان انگلیسی، آموختن انواع رشته های ورزشی و هر دانش و مهارت دیگری در سنین پایین به طور حتم نتایج مطلوب تری به همراه خواهد داشت. در مورد سواد مالی و اقتصادی نیز همچنین است و آموختن مسائل مالی به طور حتم در دوران کودکی و نوجوانی می تواند نقش مثبت غیرقابل انکاری در زندگی مالی آینده شخص داشته باشد.

آموزش سواد مالی برای کودکان، نوجوانان و جوانان یکی از نیازهای اصلی بشر امروز است؛ بسیاری از کشورهای توسعه یافته به این نکته رسیده اند و تا آن جا پیش رفته اند که آموزش سواد مالی را به عنوان بخشی از برنامه درسی مقاطع مختلف تحصیلی مورد توجه قرار داده اند و درس سواد مالی را به عنوان یک سرفصل درسی در برنامه آموزشی خود گنجانده اند.
کلیپ زیر گزارشی است از آموزش  مسائل مالی در مدارس اروپا که توسط یورونیوز تهیه شده است:

نوشته چالش 10 پوندی (آموزش سرمایه گذاری به دانش آموزان) اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/%da%86%d8%a7%d9%84%d8%b4-%d8%af%d9%87-%d9%be%d9%88%d9%86%d8%af%db%8c%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a6%d9%84-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d8%a2/feed/ 0
حسابداری ذهنی و درک تصمیمات مالی https://moneyandlife.ir/1192-2/ https://moneyandlife.ir/1192-2/#comments Mon, 05 Aug 2019 06:19:03 +0000 https://moneyandlife.ir/?p=1192 حسابداری ذهنی و درک تصمیمات مالی   مواجهه افراد با مسائل مالی و نحوه عملکردشان در تصمیمات اقتصادی یکی از مسائل مهم، چالش برانگیز و البته بسیار جذاب برای تحلیلگران و سیاست گذاران بوده واست. تئوری های کلاسیک و متداول اقتصادی تصمیمات افراد را تصمیماتی منطقی و بر روی نقاط بهینه در نظر می گیرند …

نوشته حسابداری ذهنی و درک تصمیمات مالی اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
حسابداری ذهنی و درک تصمیمات مالی

 

مواجهه افراد با مسائل مالی و نحوه عملکردشان در تصمیمات اقتصادی یکی از مسائل مهم، چالش برانگیز و البته بسیار جذاب برای تحلیلگران و سیاست گذاران بوده واست. تئوری های کلاسیک و متداول اقتصادی تصمیمات افراد را تصمیماتی منطقی و بر روی نقاط بهینه در نظر می گیرند و سایر نظریات رفتاری و اقتصادی را بر پایه آن مطرح می کنند (مانند تئوریهای مصرف کننده کلاسیک و متداول). حال آنکه پا گذاشتن در دنیای واقع و بررسی عملکرد واقعی انسان ها در تصمیمات پولی و مالی روزمره نشان می دهد که بخش عمده ای از رفتارهای مالی، رفتارهای منطقی به معنی علمی آن نیست؛ بلکه ناشی از فرضیات دیگری است که افراد در ذهن خود بر مبنای عوامل تصمیم ساز دیگری به جز منطق مدنظر در متون اقتصادی، می گیرند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که تئورهای کلاسیک و متداول موجود بخش زیادی از رفتارهای مصرف کنندگان و خریداران را توضیح داده است و می دهد اما بر هیچ کس پوشیده نیست که تحلیل بر مبنای این تئوری نمی تواند تحلیلی کامل و توضیح دهنده باشد. از همین رو در دو سه دهه اخیر شاخه ای از علم تحت عنوان اقتصاد رفتاری و مالی رفتاری شکل گرفته است که جایی در میان رشته های مالی و اقتصادی از یک سو و روانشناسی و رفتارشناسی از سوی دیگر نشسته است.

 

حسابداری ذهنی چیست؟

یکی از تئوری هایی که توانسته است بخشی از رفتار مصرف کنندگان، خریداران و به طور کلی رفتاری مالی و تصمیمات اقتصادی افراد را توضیح دهد تئوری حسابداری ذهنی است. بر اساس این تئوری افراد در تصمیمات مالی خود براي ارزیابی هر تصمیم، حسابی جداگانه در ذهن باز میکنند و سعی میکنند عواقب هر تصمیم (مثبت یا منفی) را به تنهایی بررسی کنند. به این ترتیب از یک نگاه کلی به مجموعه تصمیمات خود (شبیه پورتفوي) باز میمانند و ممکن است تصمیماتی بگیرند که منجر به حداکثرسازي ثروتشان نشود.

بنابراین حسابداري ذهنی مجموعه ای است از عملیات آگاهانه که توسط فرد و خانوارها براي سازماندهی، ارزیابی و ردیابی فعالیتهاي مالی مورد استفاده قرار می گیرد. براي آشنایی بیشتر با مقوله حسابداري ذهنی به مثال زیر توجه کنید: شخصی یک ساعت را به قیمت 500 هزار تومان در یک فروشگاه می پسندد، اما او به دلیل اینکه احساس میکند خرید نامعقول است از خرید ساعت منصرف می شود. ماه بعد این ساعت را از همسرش به عنوان هدیه تولد دریافت می کند. او و همسرش حساب هاي بانکی مشترك دارند با این وجود شخص احساس رضایت کامل دارد. تحلیل حسابداري ذهنی به این صورت است که شخص در ذهن خود این تصور را دارد که اگر خودش ساعت را خریداري میکرد علاوه بر 500 هزار تومان، هزینه ذهنی و اجتماعی ولخرج بودن را نیز پرداخت می کرد. درصورتی که دلیل هدیه تولد، دلیل قابل قبولی براي احساس رضایت کامل می باشد.

 

 

سه جز وابسته در حسابداری ذهنی

به طور کلی سه جز وابسته در حسابداری ذهنی وجود دارد. نخستین جز “کدگذاری است” که به چگونگی قالب بندی نتایج می پردازد. برای مثال در مقایسه با پول به دست آمده از کارهای سخت و عادی مبالغ ناشی از سود غیر منتظره مانند یک بخت آزمایی در حسابهای ذهنی اهمیت کمتری دارد و آن را راحت تر خرج می کنیم. جز دوم “طبقه بندی” است: یعنی افراد ذاتا تمایل دارند حساب هایی مانند درآمدهای عادی در برابر سودهای بادآورده و نیز مصارف ضروری در برابر مصارف لذت بخش را طبقه بندی کنند. و جز سوم ارزیابی است که به تواتر ارزیابی حساب های ذهنی در قالبهای روزانه و هفتگی و ماهانه و … می پردازد. هر چه دوره تواتر ذهنی افراد کوتاهتر باشد تصمیمات هزینه ای افراد برای مخارج غیرضروری سریعتر اتخاذ می شود.

 

کاربردهای حسابداری ذهنی

و سخن پایانی اینکه بر اساس موازات موجود بین حسابداری ذهنی و گزارشگری مالی، زمینه های مهمی وجود دارد که می تواند با تئوری حسابداری ذهنی به وسیله محققان در قالب مثال های عینی و کاربردی  جهت راهنمایی آنان توضیح و بسط داده شود که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: 1- کاربردها برای سرمایه گذاران در بازارهای سهام، 2- کاربردها برای تدوین کنندگان استانداردها و 3- کاربردها برای تهیه کنندگان گزارش های مالی. بنابراین حسابداری ذهنی در نهایت می تواند پاسخگوی بسیاری از ابهامات و پرسش های موجود در حوزه مختلف مالی، اقتصادی و حسابداری باشد که نیازمند مطالعه و تحقیقات بیشتر توسط کارشناسان مالی، حسابداری و اقتصادی است.

نوشته حسابداری ذهنی و درک تصمیمات مالی اولین بار در پول و زندگی (وبسایت فرید اسماعیلیان). پدیدار شد.

]]>
https://moneyandlife.ir/1192-2/feed/ 2