خانه / کتاب ده قانون مالی

کتاب ده قانون مالی

همه ما می‌دانیم که پول و مسائل مالی نقش زیادی در کیفیت زندگی ما دارد. بخش زیادی از انرژی و زمان ما در روز صرف پول درآوردن می‌شود و بخش مهمی از تصمیمات روزانه ما  اختصاص به چگونه هزینه کردن‌ها و کجا سرمایه‌گذاری کردن ها دارد. از طرفی هم این نکته را می‌دانیم که بخش عمده رفتارهای مالی که در زندگی از خود بروز می‌دهیم ناشی از باورها و آموزش‌هایی است که به‌طور تجربی و سینه‌به‌سینه و از طریق خانواده و نزدیکانمان به ما رسیده است. درحالی‌که به نظر می‌رسد در مورد مسئله‌ای مانند مدیریت پول و برنامه‌ریزی مالی علاوه بر آموزش‌های تجربی، آموزش‌های علمی و استاندارد نیز موردنیاز است همچنان که در دنیای امروز دانش مدیریت مالی فردی و سواد مالی از اهمیت زیادی برخوردار شده است و هزاران کتاب و وبسایت در این زمینه ایجاد شده و هر روز در حال  بروزرسانی هستند.

امروزه آموزش مدیریت مالی فردی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان به بخشی از ساختار آموزشی و درسی مدارس تبدیل شده است و افراد از همان سنین کودکی و نوجوانی با مفاهیم مالی و اقتصادی آشنا می شوند. همه این مسائل به این نکته اشاره دارند که اهمیت آموزش های مالی و اقتصادی در تمامی جهان به امری مهم و ضروری تبدیل شده است.

بخش عمده‌ای از مشکلات و تعارضات مالی که افراد و خانوارها با آن مواجه هستند، ناشی از تفاوت‌هایی است که ریشه در باورها، عادت‌ها و آموزش‌ها دارد. امروزه و در تمام دنیا به‌خصوص در کشورهای توسعه‌یافته اقتصادی، آموزش مالی در ابعاد فردی و خانوادگی نقش پررنگی پیداکرده است و همان طور که پیش تر نیز اشاره کردم حتی این آموزش‌ها به کلاس‌های درس و مدارس هم رسیده است.

من در این کتاب تلاش کرده ام تا در ده اصل بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردی، بخش مهمی از مفاهیم مالی را که

یک فرد در زندگی روزمره به آن نیاز دارد را برای خواننده کتاب آماده کنم. این کتاب حاصل کوتاه حال سال ها آموزش، تدریس، مشاوره، تحقیق و آموزش است که در نهایت به شما اطمینان می دهم با اجرای این ده اصل ساده مالی در زندگی، ‌بخش زیادی از تعارضات و مشکلات مالی شما چه در زندگی فردی و چه در زندگی خانوادگی حل می‌شود و با یک  دید اقتصادی کاملتر می توانید تصمیماتی بهینه تر در حوزه مسائل مالی داشته باشید. و البته به خاطر داشته باشید که این کتاب قرار نیست هر آنچه را که شما از مفاهیم و دانش اقتصادی برای خود نیاز دارید را در اختیار شما بگذارد.

در پایان هم، این نکته را برای شما یادآوری می‌کنم که  بخش عمده‌ای از مشکلات مالی افراد و خانوارها تنها ریشه در شرایط اقتصادی سخت جامعه و یا کمبود منابع مالی (درآمد کم) ندارد و تحقیقات و پژوهش‌های مختلف نشان داده است که علاوه بر شرایط اقتصادی موجود کشور و شرایط مالی که هر فرد در آن متولد می شود،  باورها و رفتارهای مالی نیز نقش مهمی در شرایط و کیفیت زندگی افراد دارند. کم نیستند افرادی که در کنار ما درآمد و ثروت تقریبا یکسانی دارند اما کیفیت زندگی اشان کاملا متفاوت است؛ کما اینکه در یک جاده، دو نفر با دو اتومبیل یکسان ممکن است دو سرنوشت متفاوت داشته باشند. اتومبیل ها (شرایط اقتصادی و درآمدها) یکسان هستند، اما رسیدن به مقصد نیازمند رانندگی مناسب (باورها و تکنیک‌های درست مالی) نیز می باشد. بنابراین اصلاح باورها و رفتارهای مالی می تواند نقش مهمی در کیفیت زندگی هر یک از ما داشته باشد.

 

از آن جایی که ویرایش جدید کتاب “ده قانون مالی برای زندگی” در دست انتشار است نسخه قبلی و قابل دانلود کتاب از دسترس خارج شده و به زودی نسخه جدید جهت دانلود بارگزاری خواهد شد.